Den mest perfekta julklappen? Ett träd som gör skillnad – Isabelle McAllister berättar varför

I årets julkampanj har vi på Vi-skogen samarbetat med bland annat Isabelle McAllister, författare föreläsare och omställningsaktivist. På sina sociala medier tittar Isabelle närmare på vad det innebär att ge bort träd till Vi-skogen i julklapp eftersom hon ville förstå det bättre.

“För mig var det viktigt att förstå det här breda arbetssättet – att man inte bara åker ner och planterar ett träd här och där. Utan att det är systemförändring i det lilla (eller stora beroende på hur man ser det) -konkret, jordnära och mätbart”, förklarar hon för sina följare i en Instagram-reel.

– Det jag mest gillar med Vi-skogens arbete är det känns långsiktigt, grundat och på riktigt, att bönderna får lära sig mer och får med sig kunskap som de sedan har kvar. Jag har lärt mig att det är just agroforestry som ni jobbar med och att det inte bara är punktmarkering med att plantera en grupp träd för att det ser bra ut, berättar Isabelle.

Att plantera träd genom Vi-skogen är mer än en julgåva – det är ett sätt att bidra till en bättre värld och skapa förändring som håller över tid. För Isabelle handlar engagemang om att börja där man står, tillsammans med andra, och våga ta små steg som leder vidare.

– Jag tror att det ofta känns som att man måste göra något stort och världsomvälvande. Men det kanske bara handlar om att ta ett litet steg, vara glad för det och sedan ta nästa- och få med sig andra. Kan handla om att prata med några grannar, eller hjälpa någon i en affär. Bryta en liten vana. Kan vara att bjuda in kompisar på middag och prata om agroforestry i östra Afrika 😉 för om vi inte riktar samtalen kanske de aldrig sker.

Se Isabelles reel om att ge bort träd i julklapp här

Läs mer om Isabelle på Isabelle McAllister.se

Köp den mest perfekta julklappen – ge bort träd här