Från frö till framtid i Hillarys trädgård

I hjärtat av Kilifi County i Kenya, där sandig jord möter kustvindar, odlar en speciell 12-årig pojke vid namn Hillary mer än bara grönsaker – han odlar förändring. I en ålder då de flesta barn fortfarande söker sina intressen har Hillary redan hittat sin hobby inom jordbruk, och genom sin passion skapar han hopp för både sin familj och sitt samhälle

Allting började i skolan, där Hillary och hans klasskompisar fick lära sig om hållbar odling av det kenyanska scoutförbundet, stöttat av Vi-skogen. Programmet gav honom och andra elever både kunskap och verktyg, inklusive gratis plantor och praktisk handledning i ekologiska odlingsmetoder.

Många barn tyckte om aktiviteterna, men Hillary tog kunskapen till sig på djupet. Inspirerad bad han sin mamma om en liten bit mark hemma för att starta en egen köksträdgård. Rörd över hans engagemang gav hon honom glatt en bit av gården – början på något särskilt.

Idag är Hillarys trädgård ett litet men livskraftigt ekosystem. Rader av aubergine, spenat och kål frodas under hans omsorg. Vad han gillar mest? ”Att skörda och äta kålen jag har odlat själv,” säger han stolt.
Men vinsterna är större än maten. Familjen tjänar en extra slant på att sälja överskott till grannar. Det är pengar de inte hade tidigare – medel som kan gå till skolmaterial, mat eller sparande. Grannar kommer ofta förbi för att köpa hans grönsaker, imponerade både av kvaliteten och av att allt odlas helt utan kemikalier. Flera har till och med bett honom om råd, vilket gjort Hillary till en oväntad lärare och förebild.

Hillarys mamma är oerhört stolt. Hon berättar att allt i trädgården är hans initiativ.
”Efter skolan, innan han ens tar av sig uniformen, går han direkt till trädgården,” säger hon leende. Hon uppmuntrar nu andra föräldrar att stödja barns intresse för jordbruk.

Utmaningar finns, särskilt vattenbrist. Oregelbundet regn och begränsad tillgång till bevattning gör det svårt under torra perioder. Men Hillarys vilja är stark. Han drömmer om en vattentank och droppbevattning så han kan utöka odlingen med selleri, morötter, jordgubbar och fruktträd.

”Jordbruk ger oss grönsaker, frukt, pengar och till och med medicin,” säger Hillary med en mognad långt över hans år. Hans historia visar att förändringens frön inte bara växer i jorden utan också i unga hjärtan när de får stöd, kunskap och förtroende.

Tack vare samarbetet mellan Vi-skogen och Kenya Scouts Association visar Hillary att hållbart jordbruk inte bara handlar om att odla mat – utan om att odla framtidstro. Tänk om varje skolelev fick samma chans? Tänk vilka trädgårdar, familjer och samhällen vi skulle kunna stärka. Hillary har planterat det första fröet. Nu kan fler unga få möjlighet att så nästa.