2006-09-09 Spara för livet!Att vara bonde i dagens Afrika är inte lätt. Det räcker inte att vara självförsörjande på mat. Att producera ett överskott för försäljning är en nödvändighet. Ingen klarar sig utan pengar. Ofta är marginalerna oerhört små. |
|
Spar- och kreditgruppen ”Hisa” är samlade till sitt veckomöte. Det vi tar för givet, som till exempel en bank där vi kan spara våra pengar, är inte en självklarhet för flertalet fattiga i världen. Att få ett lån är än mindre självklart. Men hur ska de då få igång ett sparande, eller få ett startkapital till en liten affärsverksamhet?
Vi-skogen ger inte bara kunskaper till småbönder om ett mer hållbart nyttjande av jorden utan ger också stöd kring hela planeringsprocessen, från frö till försäljning. Det är viktigt att man gör ett genomtänkt beslut kring vad man skall odla utifrån odlings- och marknadsförutsättningar. Inte sällan blir bönder lurade av mellanhänder som köper upp deras produkter till ett starkt underpris. Men väl med pengar i hand gäller det att kunna förvalta dem. Därför ges också utbildningar kring vikten att spara pengar, att ha en liten buffert att ta till. Ett smart sätt att göra detta på är att bilda egna spar- och kreditgrupper.
När gruppen träffas varje vecka lägger var och en en liten summa till en
En grupp jag besöker har valt att döpa sig själva till ”Hisa”. Medlemmarna talar om märkbara förändringar i sina liv. En man har köpt en elektrisk kvarn som på minimal tid mal ned säden till mjöl. Många bönder vill använda hans maskin, och ekonomin ser ut att gå bra. En annan har köpt en symaskin. Laoensia har köpt en sugga. Hon har lånat in en galt från en granne, så om ett år hoppas hon ha 40 kultingar. Då kommer det inte att bli några problem att betala tillbaka lånet. Och hon kommer att få ett rejält tillskott i kassan.
”Hisa” har också inspirerat människor i andra byar att starta liknande |
|
|
Hanna Wetterstrand |